
Ból żołądka – przyczyny, objawy, leczenie
Może być ostry, kłujący lub tępy, niekiedy towarzyszy mu pieczenie – ból żołądka ma różny charakter i natężenie. Pojawia się znienacka i trwa około kilku minut bądź jest przewlekły.
Gdzie jest żołądek?
Żołądek to odcinek układu pokarmowego leżący w górnej części jamy brzusznej, w tzw. dołku sercowym i lewym podżebrzu, czyli dokładnie w środkowej części nadbrzusza, pomiędzy przełykiem a dwunastnicą. Jego podstawową funkcją jest przechowywanie pokarmu oraz wstępne trawienie białek i przygotowywanie tłuszczów do procesu rozpadu. Reakcje te zachodzą pod wpływem obecnego w żołądku kwasu solnego. Ból żołądka odczuwany jest w górnej części brzucha. Jego rodzaj często wskazuje na przyczynę tej dolegliwości.
Skurcze żołądka a ból żołądka
Skurcze żołądka, nazywane perystaltyką, to naturalny proces zachodzący w organizmie – dzięki nim możliwe jest transportowanie pokarmu do dalszych odcinków układu pokarmowego. Bolesne skurcze żołądka mają charakter ostry i pojawiają się nagle. Mogą być następstwem stresu, niekiedy oznaczają także niestrawność. U kobiet możliwe jest ich występowanie podczas miesiączki.
Inne przyczyny bolesnych skurczów żołądka to (źródło: https://wylecz.to/pl/choroby/uklad-pokarmowy/skurcze-zoladka.html):
- zapalenie błony śluzowej żołądka,
- zapalenie dwunastnicy,
- choroba wrzodowa,
- choroba refluksowa,
- niedrożność przewodu pokarmowego,
- choroba trzustki,
- rak żołądka.
Ból żołądka jest zlokalizowany w okolicach pępka i nad nim. Podobnie jak skurcze może on mieć charakter nagły i ostry. Z reguły nie towarzyszy mu jednak wrażenie ucisku, które jest charakterystyczne dla skurczów żołądka.
Co oznacza ból żołądka?
Ból żołądka może świadczyć o wielu dolegliwościach układu pokarmowego. Nigdy nie należy go lekceważyć, zwłaszcza jeśli ma charakter przewlekły i nie ustępuje, pomimo zastosowania krótkotrwałej kuracji preparatami leczniczymi. W takim przypadku należy zgłosić się do lekarza w celu przeprowadzenia pogłębionej diagnostyki. Najczęstszą przyczyną takich objawów są stany zapalne i owrzodzenia błony śluzowej żołądka, do których dochodzi w wyniku podrażnienia obecnych w tym narządzie zakończeń nerwowych przez kwas solny. Źródłem tego stanu są nadżerki, które powstają, gdy śluzówka żołądka jest uszkodzona.
Inne możliwe przyczyny bólu żołądka to (źródło: wylecz.to):
- wrzody – ból pojawia się na czczo, może się nasilać w nocy, ustępuje natomiast po jedzeniu, ma charakter ostry, uporczywy, występuje często,
- zatrucie pokarmowe – bólom towarzyszą skurcze, ucisk i gniecenie,
- choroba refluksowa – ostry ból żołądka występuje razem z uczuciem pieczenia w przełyku i odbijaniem,
- zapalenie trzustki – silny ból występuje w okolicach żołądka i podbrzusza, głównie prawego, promieniuje do brzucha i pleców (ból opasujący),
- choroby wątroby i dróg żółciowych – charakteryzują się bólem pojawiającym się w okolicy prawego nadbrzusza i pod żebrami.
Niekiedy ból żołądka może wskazywać na chorobę nowotworową układu pokarmowego. W takim przypadku objawom bólowym towarzyszą inne dolegliwości, takie jak ubytek masy ciała, przewlekłe wymioty i nudności. Poza tym medycynie znane jest zjawisko tzw. maski brzusznej zawału, dla której charakterystyczny jest silny ból w podbrzuszu, mogący występować z nudnościami.
Co na ból żołądka jest najlepsze?
Jeśli bólowi żołądka nie towarzyszą inne objawy, można zastosować ogólnodostępne środki rozkurczowe. Należy natomiast ograniczyć przyjmowanie leków przeciwbólowych, gdyż drażnią one śluzówkę żołądka i mogą dodatkowo wywoływać ból. Nadużywanie leków przeciwzapalnych może prowadzić do wrzodów dwunastnicy i żołądka, dlatego też nie powinno się przyjmować ich bez wyraźnej potrzeby (źródło: pulsmedycyny.pl). Istotne znaczenie ma również dieta. Na żołądek najlepiej wpływają potrawy lekkostrawne, złożone z produktów mlecznych, ponieważ neutralizują one kwaśne środowisko żołądka.
Jeszcze do niedawna wśród chorób układu pokarmowego dominowała choroba wrzodowa. Obecnie – jak wskazują lekarze – najczęściej pojawiającym się wśród pacjentów problemem gastrologicznym jest choroba refluksowa. Rozwiązaniem w takiej sytuacji są leki bez recepty zawierające inhibitory pompy protonowej (IPP), do których zalicza się m.in. omeprazol. Takie leki hamują wydzielanie jonów wodorowych i pozwalają uzyskać stabilne pH w żołądku. Dolegliwości ostre i przewlekłe zawsze wymagają konsultacji lekarskiej.

Ból brzucha może być spowodowany niestrawnością, zgagą, a także stresem. W wielu przypadkach wystarczy wyeliminować jedną z tych przyczyn, a problem zniknie. Zdarza się jednak, że dolegliwość jest przewlekła lub się powtarza – wtedy powinniśmy udać się do lekarza.

Uporczywe dolegliwości ze strony jamy brzusznej prowadzą do pogorszenia się jakości życia, a ich przyczyną może być poważna choroba. Właśnie dlatego warto udać się do specjalisty, kiedy objawy są niewielkie, aby uniknąć długotrwałego leczenia, a także zredukować ryzyko rozwoju powikłań.

Ból brzucha jest dolegliwością na tyle powszechną, że często bywa bagatelizowany. Leczymy go domowymi sposobami lub uśmierzamy za pomocą środków przeciwbólowych. Tymczasem może być objawem choroby.

Ból brzucha po lewej stronie może nie być groźny, ale bywa też symptomem poważnej choroby. Nie należy go lekceważyć, a w przypadku pojawienia się choćby najmniejszych wątpliwości warto szybko zasięgnąć porady lekarza.