
Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami
Ból brzucha po lewej stronie może nie być groźny, ale bywa też symptomem poważnej choroby. Nie należy go lekceważyć, a w przypadku pojawienia się choćby najmniejszych wątpliwości warto szybko zasięgnąć porady lekarza.
Od czego boli brzuch?
Bóle brzucha w lewej okolicy podżebrowej mogą mieć różnorakie podłoże, dlatego też ich diagnostyka jest zwykle trudna i długotrwała. Bez wątpienia jednak pochodzą one najczęściej ze strony przewodu pokarmowego. Przyczyną bólów brzucha po lewej stronie mogą być choroby narządów znajdujących się w tej okolicy, czyli trzustki, żołądka, śledziony i okrężnicy, jak również schorzenia organów zlokalizowanych w innych miejscach, np. wątroby i pęcherzyka żółciowego, umiejscowionych po prawej stronie nadbrzusza.
Ostre zapalenie trzustki
Dolegliwości bólowe w lewej okolicy podżebrowej mogą świadczyć o ostrym zapaleniu trzustki (OZT), które wynika z przedwczesnej aktywacji proenzymów trzustkowych i powoduje różnego stopnia uszkodzenia sąsiadujących z tym narządem tkanek. Ból brzucha jest zwykle pierwszym objawem tej choroby – pojawia się nagle, cechuje się znacznym nasileniem i nierzadko promieniuje do pleców oraz do klatki piersiowej. Często towarzyszą mu również nudności i wymioty, które nie przynoszą choremu ulgi.
Do najczęstszych przyczyn ostrego zapalenia trzustki należą:
- kamica żółciowa,
- alkohol,
- hipertriglicerydemia.
Obecność złogów w drogach żółciowych powoduje również upośledzenie w odpływie żółci, prowadząc do rozwoju stanu zapalnego w ich obrębie.
Charakterystyczna dla zapalenia dróg żółciowych triada objawów obejmuje:
- ból brzucha, zlokalizowany głównie w prawym nadbrzuszu i często promieniujący do lewego boku,
- gorączkę,
- dreszcze,
- żółtaczkę.
Zaburzenia czynnościowe i choroby przewlekłe
Bóle brzucha w lewej okolicy podżebrowej mogą być skutkiem zaburzeń czynnościowych, m.in. w przebiegu zespołu jelita drażliwego (IBS), spowodowanego zaburzeniami czynności motorycznej jelit oraz nadwrażliwością trzewną. U pacjentów z IBS, oprócz dolegliwości bólowych, obserwuje się też zaburzenia rytmu wypróżnień, które trwają przez co najmniej 3 miesiące, wzdęcia, nadmierną ilość gazów oraz nudności.
U podłoża dolegliwości bólowych w okolicy lewego podżebrza leży również przewlekłe zapalenie trzustki (PZT), objawiające się uczuciem szybkiej pełności po posiłku, obecnością wzdęć, tłuszczowej biegunki, spadkiem masy ciała w następstwie stopniowego, nieodwracalnego uszkodzenia wspomnianego narządu.
Odczuwanie bólów w lewym nadbrzuszu może być spowodowane powiększoną śledzioną, co określa się mianem splenomegalii, która uciska otaczające ją narządy. Przyczyn takiego stanu jest wiele, a wśród nich znajdują się: marskość wątroby, zakażenia bakteryjne, przewlekła białaczka szpikowa, choroby autoimmunologiczne i układowe, ostre białaczki czy niedokrwistości hemolityczne.
Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust
Jest to problem, z którym zmaga się duży odsetek społeczeństwa. Najczęstszą przyczynę brzydkiego zapachu z ust stanowią choroby jamy ustnej, nosa i gardła, takie jak zapalenie dziąseł, migdałków czy zatok, ale u jej podłoża leżą również niektóre choroby ogólnoustrojowe, powodujące dolegliwości bólowe w lewym nadbrzuszu. Należą do nich m.in. marskość wątroby, choroba wrzodowa oraz zapalenie błony śluzowej żołądka. Spośród czynników etiologicznych powstawania halitozy szczególną rolę przypisuje się bakteriom Gram ujemnym, wytwarzającym lotne związki o przykrym zapachu. Dla osób zmagających się z problemem nieświeżego oddechu przeznaczone są tabletki o optymalnym składzie. Znajdziemy tam: mentol, cynk, wyciąg z ziela tymianku i z ziela pietruszki.
Ból w lewym podżebrzu – leczenie
Postępowanie terapeutyczne jest ściśle uzależnione od przyczyny pojawiających się dolegliwości. Choroby żołądka wymagają zwykle przyjmowania inhibitorów pompy protonowej (IPP), np. omeprazolu – leku zmniejszającego produkcję kwasu solnego.
W przypadku stwierdzenia obecności bakterii Helicobacter pylori wskazane jest wdrożenie tzw. leczenia eradykacyjnego, które według najnowszych zaleceń, oprócz IPP, wymaga stosowania związków bizmutu oraz dwóch antybiotyków przez okres 10–14 dni.
Leczenie łagodnej postaci ostrego zapalenia trzustki polega głównie na terapii objawowej, czyli stosowaniu głodówki, intensywnym nawadnianiu pacjenta oraz przyjmowaniu przez niego leków przeciwbólowych.
W przewlekłej postaci tego schorzenia wskazana jest dieta trzustkowa i suplementacja enzymów trzustkowych w formie kapsułek, które pacjent przyjmuje do każdego głównego posiłku. Wspomagać pracę wątroby możemy dzięki diecie wątrobowej, a także przyjmowaniu preparatów, które wykazują działanie ochronne oraz regenerujące w stosunku do hepatocytów i zawierają w swoim składzie m.in. sylimarynę.

Wątroba i trzustka to niezwykle ważne narządy, spełniające liczne funkcje. Aby działały prawidłowo, trzeba o nie dbać, a kluczem do ich zdrowia jest przede wszystkim właściwa dieta. Jeśli nasz tryb życia zbytnio je obciąża, zaczynają chorować, a to odbija się na całym organizmie.

Wiele powszechnie występujących dolegliwości (niestrawność, zgaga, wzdęcia, zespół jelita nadwrażliwego, nerwica żołądka) jest w dużej mierze konsekwencją niezdrowego trybu życia i złych nawyków żywieniowych. Nie można bagatelizować sprawy – ból brzucha może być także objawem poważnego schorzenia, zagrażającego zdrowiu i życiu. Warto zgłosić się do specjalisty, a jednocześnie systematycznie zmieniać stare przyzwyczajenia.

Jednym z narzędzi monitorowania stanu zdrowia są cykliczne badania profilaktyczne, z których wciąż korzysta zbyt mało osób. Duży odsetek późno zdiagnozowanych chorób stanowią pacjenci ze schorzeniami jamy brzusznej. Jakie testy powinniśmy wykonać, zanim zacznie nas boleć brzuch?

Bóle brzucha są częstą przyczyną konsultacji lekarskich i nierzadko stanowią duże wyzwanie dla specjalistów. Zanim udamy się na wizytę do gastrologa, powinniśmy wiedzieć, jakie badania może nam zlecić lekarz.