Ból brzucha – kiedy do lekarza?

Ból brzucha może być spowodowany niestrawnością, zgagą, a także stresem. W wielu przypadkach wystarczy wyeliminować jedną z tych przyczyn, a problem zniknie. Zdarza się jednak, że dolegliwość jest przewlekła lub się powtarza – wtedy powinniśmy udać się do lekarza.

Długotrwały ból brzucha i objawy mu towarzyszące

Bóle brzucha to niepokojące i kłopotliwe dolegliwości, niezależnie od ich intensywności i czasu trwania. Często ich przyczyną jest niewłaściwa dieta (np. nadmierna ilość potraw tłustych, smażonych, ciężkostrawnych, wywołujących wzdęcia i gazy). Niekiedy tego typu objawy pojawiają się przy ciągłym stresie (np. w nerwicy żołądkowej i zespole jelita wrażliwego), choć są tylko jednym z czynników sygnalizujących problem. Do występowania symptomów ze strony układu pokarmowego przyczyniają się także niezdrowy (np. siedzący) tryb życia, brak regularnej aktywności fizycznej czy zbyt szybkie spożywanie posiłków. Bóle brzucha i wzdęcia mogą być nawet objawami raka jajnika (źródło: www.rynekzdrowia.pl). W przypadku gdy ból jest długotrwały, silny i często się powtarza, konieczna jest wizyta u lekarza.

Kim jest tak zwany “lekarz od brzucha”?

Specjalistami w zakresie chorób układu pokarmowego są lekarze gastrolog (gastroenterolog) i proktolog. Gastrolog zajmuje się schorzeniami przełyku, żołądka, jelit, odbytu, wątroby, trzustki i dróg żółciowych. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem najczęściej zleca on wykonanie badań, takich jak m.in. kolonoskopia (w trakcie badania ocenia się dolny odcinek układu pokarmowego) oraz gastroskopia (bada się tu górny odcinek przewodu pokarmowego, np. sprawdza przełyk, żołądek i dwunastnicę).

Proktolog (chirurg proktolog) zajmuje się chorobami końcowego odcinka jelita grubego: odbytnicy, kanału odbytu i odbytu. Wykonuje m.in. badanie per rectum i USG transrektalne (przezodbytnicze). Do obu specjalistów potrzebne jest skierowanie od lekarza rodzinnego. W ustaleniu dokładnych przyczyn dolegliwości konieczne może być także wykonanie badań laboratoryjnych i obrazowych:

  • morfologii krwi,
  • wskaźników stanu zapalnego,
  • enzymów wątrobowych,
  • enzymów trzustkowych,
  • ogólnego badania moczu.

Kiedy iść do lekarza?

Konsultacji z lekarzem nie powinno się odwlekać, gdy ból brzucha utrzymuje się w sposób ciągły przez dwie godziny lub nawracające bóle pojawiają się przez co najmniej 24 godziny. Niepokojące objawy to:

  • ból w prawej dolnej części brzucha,
  • wymioty krwią lub żółcią,
  • krew w stolcu,
  • wysoka gorączka.

Ważne dla sprawnego rozpoznania i wyleczenia dolegliwości jest prawidłowe opisanie rodzaju i miejsca bólu (czasem bywa to trudne, gdyż może on promieniować z innego organu). W celu jego umiejscowienia najczęściej dzieli się jamę brzuszną na cztery odcinki: lewy górny, lewy dolny, prawy górny i prawy dolny.

Ból można opisywać jako ostry (gdy pojawia się nagle, jest silny i występuje krótko: 1-2 dni) lub przewlekły (gdy w sposób ciągły lub powracający trwa przez wiele tygodni, a nawet miesięcy). Określenia bólu, które mogą ułatwić pracę lekarzowi to: skurczowy, kolkowy, tępy, kłujący, przeszywający, piekący (źródło: zdrowie.pap.pl).

Choroby powodujące długotrwałe bóle brzucha

Zapalenie wyrostka robaczkowego – zazwyczaj ból jest wyczuwalny w prawej dolnej części jamy brzusznej (czasem początkowo w okolicy pępka). Towarzyszące mu objawy rozwijają się od kilku do kilkudziesięciu godzin. To wymioty, nudności, brak apetytu i gorączka.

Ostre zapalenie trzustki – brzuch jest spuchnięty i wrażliwy, ból jest ostry i stały, najczęściej usytuowany w górnej części brzucha. Dodatkowe objawy to podwyższony puls i wymioty.

Zespół nadwrażliwości jelita grubego – charakteryzuje się wieloma objawami typowymi dla dolegliwości układu pokarmowego, ale żadne z nich nie są szczególnie wyróżniające. Dlatego chorobę wykrywa się na zasadzie eliminacji innych schorzeń.

Uchyłki jelita grubego – najczęściej pojawiają się u osób po czterdziestce. Częstą ich przyczyną jest spożywanie zbyt małych ilości błonnika. Objawy to najczęściej: ból po lewej stronie jamy brzusznej, nasilający się przy uciskaniu, gorączka, dreszcze, biegunka, zaparcia lub cienkie stolce (źródło: www.poradnikzdrowie.pl).

Powyższe choroby to zaledwie nieliczne przykłady schorzeń, które mogą powodować długotrwałe i nawracające bóle jamy brzusznej. Nie można bagatelizować sprawy – przy niepokojących symptomach najlepiej niezwłocznie udać się do lekarza. Szybkość działania i zdecydowanie może uratować nam zdrowie, a nawet życie.