dbamobrzuch

Zadbaj o dobre trawienie i komfort na co dzień

Bóle brzucha - Artykuły

Ból brzucha po jedzeniu

Ból brzucha, który występuje po posiłku, może być skutkiem przejedzenia. Jednak jeśli wraz z nim pojawiają się inne dolegliwości, a ból się utrzymuje, wówczas może on świadczyć o poważnych chorobach związanych z trawieniem.

Czytaj artykuł
Ból brzucha w ciąży – kiedy jest niebezpieczny?

Ból brzucha w ciąży nie musi świadczyć o tym, że dzieje się coś niepokojącego. To często normalny sygnał, że dziecko rośnie, porusza się. Jak odróżnić niegroźną, przejściową dolegliwość od sygnałów alarmujących?

Czytaj artykuł
Badania profilaktyczne – zanim zacznie boleć brzuch

Jednym z narzędzi monitorowania stanu zdrowia są cykliczne badania profilaktyczne, z których wciąż korzysta zbyt mało osób. Duży odsetek późno zdiagnozowanych chorób stanowią pacjenci ze schorzeniami jamy brzusznej. Jakie testy powinniśmy wykonać, zanim zacznie nas boleć brzuch?

Czytaj artykuł
Rodzaje bólów brzucha – co każdy z nich zwiastuje?

Ból brzucha jest dolegliwością na tyle powszechną, że często bywa bagatelizowany. Leczymy go domowymi sposobami lub uśmierzamy za pomocą środków przeciwbólowych. Tymczasem może być objawem choroby.

Czytaj artykuł
Nudności – dlaczego występują i jak je leczyć?

Nudności mogą mieć różne przyczyny. Jak łagodzić tę dolegliwość, a kiedy należy udać się do lekarza?

Czytaj artykuł
Ból brzucha u dziecka – przyczyny i leczenie

Ból brzucha to częsty problem u dzieci, zwłaszcza tych najmłodszych. Warto dowiedzieć się, kiedy można mu zaradzić domowymi sposobami, a kiedy trzeba udać się do lekarza.

Czytaj artykuł
Zespół jelita drażliwego

Żyjemy w coraz większym pośpiechu i stresie. To syndrom naszych czasów. Często nie mamy czasu ani na przygotowanie posiłku, ani na spokojną konsumpcję. Niestety może to skutkować rozmaitymi dolegliwościami.

Czytaj artykuł
Ból jelit – objawy, przyczyny, leczenie

Diagnozowanie przyczyn bólu brzucha u pacjenta opiera się na wywiadzie lekarskim, badaniu fizykalnym oraz ewentualnych badaniach dodatkowych. Osoba zgłaszająca się do lekarza powinna określić lokalizację bólu, jego charakter, natężenie, czas trwania, promieniowanie oraz czynniki wywołujące ten symptom lub zmieniające jego siłę. Za występowanie takich objawów mogą być odpowiedzialne m.in. choroby jelit.

Czytaj artykuł
Ból brzucha po lewej stronie pod żebrami

Ból brzucha po lewej stronie może nie być groźny, ale bywa też symptomem poważnej choroby. Nie należy go lekceważyć, a w przypadku pojawienia się choćby najmniejszych wątpliwości warto szybko zasięgnąć porady lekarza.

Czytaj artykuł
Ból żołądka – przyczyny, objawy, leczenie

Może być ostry, kłujący lub tępy, niekiedy towarzyszy mu pieczenie – ból żołądka ma różny charakter i natężenie. Pojawia się znienacka i trwa około kilku minut bądź jest przewlekły.

Czytaj artykuł
Ból brzucha – kiedy do lekarza?

Ból brzucha może być spowodowany niestrawnością, zgagą, a także stresem. W wielu przypadkach wystarczy wyeliminować jedną z tych przyczyn, a problem zniknie. Zdarza się jednak, że dolegliwość jest przewlekła lub się powtarza – wtedy powinniśmy udać się do lekarza.

Czytaj artykuł
Badania na brzuch, które może zlecić lekarz

Bóle brzucha są częstą przyczyną konsultacji lekarskich i nierzadko stanowią duże wyzwanie dla specjalistów. Zanim udamy się na wizytę do gastrologa, powinniśmy wiedzieć, jakie badania może nam zlecić lekarz.

Czytaj artykuł